ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky:Tip! : Vytvoření oken a dveří pomocí pluginu pro SketchUpStěží si lze představit nějaký dům bez oken nebo bez dveří. Pokud v knihovně SketchUpu často hledáte nějaké vhodné okno, používané v našich zeměpisných šířkách (tzv. eurookno) nebo interiérové dveře, může Vám být plugin 3E Okna a Dveře šikovným pomocníkem.

Na rozdíl od prvků z knihovny se totiž okno vždy automaticky přizpůsobí velikosti otvoru. Práce s pluginem je velice jednoduchá, stačí 3 kliknutí myši pro zadání rozměru a pak už jen vybíráte z nabídky potřebné parametry a možnosti...

Je tu však jedno místo nebo spíše nesprávný postup, kvůli kterému se celé dílo nemusí podařit a kvůli kterému jsem se rozhodl napsat dnešní tip pro práci. Tím místem mohou být právě ta zmiňovaná 3 kliknutí... :-)


Postup práce krok za krokem

  A) vytvořte 3D půdorys se stěnami, do kterých protlačte nástrojem Tah/Tlak otvory pro okna a dveře v požadovaných rozměrech (obr. 1)
Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázek 1)

  B) spusťte plugin 3E Dveře a Okna buď z ikonového panelu Ikona plugin 3E Dveře & Okna nebo z roletového menu (obr. 2)
Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázek 2)

  C) zadejte rozměr dveří nebo okna pomocí myši následovně:
   1. kliknutí - vyberte libovolný roh otvoru
   2. kliknutí - protilehlý roh ... podobně, jako když kreslíte ve SketchUpu obdélník
   3. kliknutí - tloušťka stěny ... pro získání informací pro vykreslení parapetů a prahů (obr. 3 a 4 )
Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázky 3 a 4)

  D) v právě otevřeném panelu vyberte, jestli chcete, aby plugin vykreslil do otvoru Dveře nebo Okno (obr. 5)
Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázek 5)

  E) z nabídky vybírejte jednotlivé možnosti od volby materiálu až po směr otevírání a orientaci...
  Vzhled prvku se mění on-line přímo ve Vašem modelu SketchUpu. Vše je, věřím, natolik intuitivní, že to nepotřebuje podrobnějšího komentáře (obr. 6 a 7)
Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp Výplně otvorů pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázky 6 a 7)

  F) nakonec potvrďte volbou Přijmout

Hotovo. Z právě vloženého okna nebo dveří byla vytvořena komponenta a platí pro ni všechna standardní pravidla pro úpravy komponent.

Kvalita i detailnost zpracování vložených oken nebo dveří snese i přísnější měřítko a modely mohou být použity i v případě potřeby následného zpracování do podoby fotorealistické vizualizace.

Detail spodní části francouzského okna vytvořeného pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp Detail rámu okna včetně pantu a parapetu vytvořeného pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp Detail křídla plných dveří vytvořených pomocí pluginu 3E Dveře & Okna pro SketchUp
(pro zvětšení klikněte na obrázky)


Na závěr ještě 3 tipy v 1:
1. v průběhu prvního vykreslování prvku můžete, v závislosti na výkonu a konfigurace Vašeho počítače, obdržet hlášení: "Zdá se, že operace vyžaduje hodně času. Chcete pokračovat?" Zvolte Ano pro pokračování. Jedná se o systémové hlášení SketchUpu pro složitější úlohy. Moje zkušenost je, že i přes toto varovné hlášení trvá vykreslení celého prvku vždy vteřinu nebo dvě.

2. V případě příliš pomalých výsledků můžete vypnout automatický náhled (Volby - Automatický náhled: Ano/Ne) Přeregenerovávání prvků tak nebude prováděno on-line, ale na vyžádání. Můžete tak nastavit všechny parametry najednou a poté zkontrolovat výsledek kliknutím na položku Náhled.

3. "Při minimalizovaném nebo zavřeném okně Komponenty a okně Stromové okno komponent probíhá generování náhledů výrazně rychleji!" je uvedeno úplně dole na dialogovém panelu pluginu a je to pravda... :-)

Třešničkou na dortu může být možnost použít nástroj Interakce s dynamickými komponentami Interakce s dynamickými komponentami kliknutím na libovolné dveře nebo okna vytvořená tímto pluginem. Nástroj Interakce najdete také v roletovém menu Nástroje/Interakce. Vyzkoušejte, co ještě tyto dveře a okna umí... :-)

Nástrojem Interakce s dynamickými komponentami klikněte na dveře nebo okno pro jejich otevření
(pro zvětšení klikněte na obrázek)


V úvodu jsem použil větu, že jen stěží si lze představit nějaký dům bez oken nebo bez dveří. A chce se mi říci, že stěží si lze představit kreslit okna ve SketchUpu nějak jinak než pomocí tohoto pluginu. I když samozřejmě i zde existují výjimky, považuji plugin 3E Okna a Dveře za jeden s velmi užitečných pomocníků, který významně šetří čas ve stále se opakujících činnostech jako jsou právě výplně otvorů.

Více informací o pluginu najdete na stránce plugin 3E Dveře & Okna pro SketchUp, kde naleznete také postup instalace a aktivace licence, kterou si můžete na 30 dní vygenerovat zcela sami.

Pokud byste měli zájem o nějaké doplnění nebo upřesnění, pište na email info@cadsys.cz.
Případně se můžete rozdělit o své vlastní zkušenosti v komentáři pod tímto tipem na Facebooku.


Tomáš Furko


Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů